Sayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Sorularınız ve Cevapları

Nereden Yazdırıldığı: DEPAR SOLAR- Güneş ve Rüzgar Enerjisi Forumu
Kategori: Güneş Enerjisinden Elektrik
Forum Adı: Güneş enerjisinden elektrik üretimi?
Forum Tanımlaması: Fotovoltaik elektriğin oluşma şekli ile ilgili bilgiler.
URL: www.deparsolar.com/forum/forum_posts.asp?TID=15
Tarih: 17-Nisan-2014 Saat 20:16
Program Versiyonu: Web Wiz Forums 8.06 - http://www.webwizforums.com


Konu: Sorularınız ve Cevapları
Mesajı Yazan: lasnaturas
Konu: Sorularınız ve Cevapları
Mesaj Tarihi: 13-Mart-2009 Saat 14:22
Değerli arkadaşlar,
Güneş enerjisi ile ilgili her türlü soru ve sorun için forumumuza üye olarak konu açabilir, soru sorabilir ve cevap alabilirsiniz. Aklınıza takılan her türlü soru işareti için bize danışabileceğiniz gibi, diğer üyelerin sorularına cevap vererek güneş enerjisinin ülkemizdeki gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.
Şimdiden Teşekkürler
 Cevaplar:
Mesajı Yazan: sinemis
Mesaj Tarihi: 13-Mart-2009 Saat 17:13
Orjinalini yazan: lasnaturas

Değerli arkadaşlar,
Güneş enerjisi ile ilgili her türlü soru ve sorun için forumumuza üye olarak konu açabilir, soru sorabilir ve cevap alabilirsiniz. Aklınıza takılan her türlü soru işareti için bize danışabileceğiniz gibi, diğer üyelerin sorularına cevap vererek güneş enerjisinin ülkemizdeki gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.
Şimdiden Teşekkürler
 
İyi günler benim bi sorum olacak. Güneş enerjisi elektriği olan bir evde kurulabilir mi ve kurulması mantıklı mı? Hangi durumlarda daha avantajlı bunu öğrenebilirmiyim.


Mesajı Yazan: lasnaturas
Mesaj Tarihi: 14-Mart-2009 Saat 11:10
sinemis hanım,
güneş enerjisi sistemleri evlerde kurulması tabii ki mümkün ve mantıklı. Özellikle şebeke bağlantısının gerçekleşmesi ile eleketriğe ödenen bedel güneş enerjisi ile yarı fiyatına kadar ineceğini tahmin ediyoruz. Mevcut elektriği olan bir evde güneş enerjisi ile evin bütün elektriğini karşılamak şebekeye bağlı güneş elektriği harici ekstra masraf olur ve gerek yoktur ancak aydınlatma ve su pompası için kuruduğu durumlar avantajlı olabilmektedir.


Mesajı Yazan: sinemis
Mesaj Tarihi: 15-Mart-2009 Saat 12:08
Teşekkür ederim


Mesajı Yazan: leekurucu
Mesaj Tarihi: 21-Mart-2009 Saat 09:30
mrb bu sistemi günde yaklaşık 13 saat güneş gören bir yere kurduğumuzda sadece klima çalıştırmamız için ne kadar güçteki bir sistem kurulmalıyız yani otel vb. yerlerde yaz ve kış günleri müşteriler klimaları açık bırakıp gidiyorlar bunlara önlem olarak kullanılabilirmi ve  bu sistemlerde güneş olmadığı günlerde lamba sistemiyle sarı ışık verere kullanılabilirmi
teşekkürler


-------------
leekurucu


Mesajı Yazan: lasnaturas
Mesaj Tarihi: 21-Mart-2009 Saat 21:19
Leekurucu arkadasım çalıştırmak istediğiniz klimanın gücüne göre bir sistem önerilir. Klimanızın günlük elk. tüketimi (Wh) 5e bölünerek (optimum yıllık ortalama güneşlenme süresi) güneş paneli gücüne ulaşabilirsiniz. Güneş takibi yapan bir sistemde 7-10 saat hesaplayabilirsiniz.
Sistemde 13 saat güneşlenmenin tamamı elektrik üretimine yardımcı olmaz. Güneş takip sistemi olmayan fotovoltaik sistemlerde günlük 7 saatin üzerinde bir güneşlenme süresi hesaplanamaz. 13 saat fiili olarak güneş olsa bile bunun tamamı elektrik üretimi için verimli bir güneş değildir. 
 

Klimalara önlem olarak odadan çıkıldığında elektriği kesen kartlı anahtar sistemleri uygulayabilirsiniz. Güneş enerjisi şu an için yatırım maliyeti yüksekliği sebebiile klimalarda çok rantabl değildir veya bir başka deyişle klima sistemlerinde ilk yatırım maliyeti oldukça yüksek olur.
 
Sarı ışık vererek kullanma hususuna gelince, mantık olarak ışıktan elde edilen bir elektrik mevcut fakat güneş panelindeki elektrik üretimi şarj için yakılan lambada harcanan elektrik miktarından az olur (verim kayıpları sebebi ile). Pratikte yanan bir projektör lambanın önüne güneş paneli koyduğunuzda belirli miktarda şarj sağlarsınız.
 
Kolay gelsin. 


Mesajı Yazan: leekurucu
Mesaj Tarihi: 23-Mart-2009 Saat 11:21
teşekkürler ama ben internette gördüğüm kadarıyla bu sistemi kullana biliyoruz onun için sormuştum adres olarak şu adresten ( http://video.frmtr.com/video/15429/G%C3%BCne%C5%9Ften-Elektrik-%C3%9Cretimi - http://video.frmtr.com/video/15429/G%C3%BCne%C5%9Ften-Elektrik-%C3%9Cretimi ) bu sistemi kullanabilirmiyiz

-------------
leekurucu


Mesajı Yazan: lasnaturas
Mesaj Tarihi: 23-Mart-2009 Saat 22:43
Bu sistemi kullanmak mümkün fakat kullandıgınız klima standart otel klimalarından olduğu için sonradan kurulacak fotovoltaik sistem yüksek maliyetlere sahiptir. Dilerseniz bana klimanızın gücünü verin ve ihtiyacınız olan sistemi bütün verim hesaplarını dahil ederek hesaplayayım. 1000 Watt güç tüketen 220V / 9000-12000 btu bir klimanın 10 saat çalıştırılması için 2,0kW fotovoltaik sistem gerekir, bu da minimum 10.000USD maliyet demektir. Sadece bir klima için bu yatırımı yapmak çok da rantabl değildir.
 
Ayrıca şunu da ekleyim güneş enerjisi ile çalışan düşük voltajlı klimalar için daha uygun sistemler kurulabilir. Ekstra klima maliyeti göze alınarak daha makul fotovoltaik çözümler de mümkün. Bu ürünlerle ilgili faaliyette olan bir sistemi görmeden veya güvencesini almadan sıradan firmalarla çözüm üretmek risklidir.
 
Selamlar.


Mesajı Yazan: akxn_84
Mesaj Tarihi: 26-Mart-2009 Saat 10:13

slm kolay gelsin ben bir türlü sorumun araştırmalarımdan bir türlü soruma yanıt bulamadım ve alamadım ben sadece bir  pirizlik yani 220V ... elektiriği ne kadar büyüklükteki bir panalle ve bana tam olarak fiyatı lazım... imkanlarımın doğrultusunda ciddi anlama düşünüyorum... yardımlarınız için şimdiden tşk ederim...Mesajı Yazan: lasnaturas
Mesaj Tarihi: 28-Mart-2009 Saat 23:27
Sevgili akxn_84
220V elektrik diye bir tabirin yanlıs oldugunu daha önce anlatmıştım. 220V tabiri elektrikli cihazlarımız için gereken gerilimi ifade eden birimdir. Güneş enerji sistemini hesaplarken yada sorarken çalıştırılacak cihazların gücü (watt veya VA cinsinden) gerekmektedir. Bu yüzden neler calıstıracagınızı ve ne kadar süre çalıştıracağınızı bilmeden size yardımcı olamayız.
 
Selamlar 


Mesajı Yazan: onurgoktan
Mesaj Tarihi: 31-Mart-2009 Saat 03:21
Merhaba
Ben günes enerjisi yatirimi yapmayi dusunuyorum.500 kw kadar lisansiz demissiniz,500kw lik bir gunes tarlasi maliyeti nedir ve aylik ortalama ne kadar kazandirir?(antalyada)500 kw yukarisi icin lisans nasil alinabilir,sartlar nelerdir?1 dønumluk gunes tarlasi icin parasal olarak ne kadar miktar kullanmak zorundayim?3 ortak bu konuda antalyada yatirim yapmayi dusunuyoruz ve sizinle baglantiya gecmek istiyoruz,simdilik bu forumda øn bilgi verirseniz memnun olurum.
Saygilar.


Mesajı Yazan: lasnaturas
Mesaj Tarihi: 02-Nisan-2009 Saat 20:47
Sevgili okan
500kW güneş tarlası maliyeti ile ilgili soru sormuşsunuz. Güneş tarlasınının fiyatını belirlemek için birçok faktör var.
1-hangi bölgede kurulacak ve buna uygun hangi güneş paneli çeşidi ile kurulum yapılacak
2- güneş takip sistemi ile mi yoksa sabit mi kurulacak
3- güneş takibi isteniyorsa kaç açılı olacak
4-kurulum yeri (arazi / çatı / bina dış cephesi vb.)
5- güneş paneli kalitesi ve markası (%30 oranında aşağı veya yukarı dogru fiyatı etkileyebilir)
6- BOS ekipmanı kalitesi ve menşei
7-.....
 
daha bunlara eklenebilecek birçok etken var. Bu sebeple güneş enerjisi ile ilgili internet sitelerinde dolaşan dedikodulardan çok yapılacak olan projeye ve bütçeye odaklı seçim yapmak zorunluluğu vardır.
 
Çok genel fiyat istersen kristalin panel ile 2 milyon dolar - 3 milyon dolar arası bir maliyete kurulur. 8-11 yıl arasında amorti eder ve 25 yıl getiri sağlar.
1 dönüme ancak 20-25kW kurulabilir.
 
Selamlar


Mesajı Yazan: sinemis
Mesaj Tarihi: 26-Kasım-2009 Saat 12:08
Bu güneş enerjisi konusunda çok hevesliyim ama kanun bir türlü çıkmıyor neden???


Mesajı Yazan: lasnaturas
Mesaj Tarihi: 28-Kasım-2009 Saat 23:01
Bahsettiğin kanundan kastın sanırım yenilenebilir enerji kanunu. Bu kanun çıkmadı ve bunun birden çok sebebi  var. Önceleikle ülke altyapısı olarak hazır değiliz ve  güneş enerjisi ile şebeke senkronizasyonu ülkemizde henüz hiç adım atılmamış önemli bir nokta. Bu konu çözülmeden küçük yatırımcı ölçekli hiçbir yatırım yapılamaz.
İkincisi enerji politikamız gereği güneş hala öteleniyor; bunun sebebi büyük oranda al-yada-öde şeklinde imzalanan doğalgaz anlaşmaları.
Üçüncü neden güneş enerjisinin teşviği konusunda zır görüşler var. Teşviksiz dahi vatandaşımız yatırıma hazır fakat kanun koyucular acele etmiyorlar nedense! En son duyumlara göre Sayın Taner Yıldız 2010 yılı ilk yarısında yenilenebilir enerji kanunu çıkacağı sinyalleri verdi. Son durum budur.
Selamlar 


Mesajı Yazan: muramasa
Mesaj Tarihi: 23-Aralık-2009 Saat 23:12
Merhabalar
Tarımda solar enerji kullanmak istiyorum,
Mevcut su kuyularımız 80-90 m civarında ,30 Hp lik dalgıç pompamız mevcut...
1:Ege bölgesinde kurulacak,
2:Güneş takip sistemi olmayacak,
3:Kurulum araziye gerçekleşecek,
Böyle bir ortama güneş enerji sistemi kurmak ne kadara mal olur?Mesajı Yazan: lasnaturas
Mesaj Tarihi: 28-Aralık-2009 Saat 12:33
Muramasa bahsettiğin pompanın günlük kullanım süresi ve yıl içindeki periyodunu söyleyebilirmisin


Mesajı Yazan: tolga
Mesaj Tarihi: 17-Mart-2010 Saat 14:13
Merhaba,
İzmir'de evim için kurdurabileceğim güneş pili sisteminin maliyeti ne kadar olur yaklaşık? Buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın, televizyon gibi standard ev aletlerinin (A sınıfı olarak düşünüldüğünde) kullanıldığı bir ev düşenebilirsiniz. Optimumda yıllık eneji ihtiyacımın ne kadarını güneşten ne kadarını şebekeden sağlamam gerekir ortalama olarak ve bunun için ne büyüklükte bir güneş pili sistemi gerekir. Bu konuda bir modelleme tablunuz mevcut mu? Bireysel müşteriler olarak merak ettiğimiz şey evimiz için yapacağımız böyle bir yatırımı ne kadarda amorti edebileceğimiz.
Teşekkürler,


Mesajı Yazan: mesut
Mesaj Tarihi: 31-Mart-2010 Saat 09:50
slm ben amasya dan bir elektrikci nasıl bir sistem için telefon numarası alabilirim 


Mesajı Yazan: lasnaturas
Mesaj Tarihi: 03-Nisan-2010 Saat 15:54
tolga bey,
standart ev aletleri kullanımı için izmir bölgesinde yaklaşık 10.000-12.000USD civarı bir maliyetten bahsedebiliriz. Bu rakamlar 365 gün kullanım için esastır. Ne kadarını yaptırıp ne kadarını şebekeden kullanırsınız bilemem ama daha düşük bir maliyet çıkmaz. Bu maliyet ile amortisman ortalama 8-9 yıl olur. Ayrıca klima, elektrikli ısıtıcı, gibi cihazlar ekstra kapasite ister ve standart ev aletlerine dahil değildir.
selamlar


Mesajı Yazan: lasnaturas
Mesaj Tarihi: 03-Nisan-2010 Saat 15:55
Mesut arkadasım ne demek istediğinizi tam anlayamadım?


Mesajı Yazan: 3phase
Mesaj Tarihi: 04-Mayıs-2010 Saat 09:28
member_profile.asp?PF=1&FID=6 - lasnaturas bey,
Firma olarak, şebekeye herhangi bir bağlantı denemesi yaptınız mı?
Yaptıysanız izlenimlerinizi paylaşır mısınız,
(Yakın gelecekte elektrik dağıtım firmalarına enerji satma söz konusu olacağı bir gerçek)

 


Mesajı Yazan: lasnaturas
Mesaj Tarihi: 04-Mayıs-2010 Saat 17:29
3phase şebeke bağlantısı ile ilgili yurtiçi ve yurtışı deneyimlerimiz vardır. Teknik olarak daha teferruatlı ve incelikleri çok olan bir konudur. Yakın gelecekten kastınız nedir bilemiyorum ama Türkiyemizde devreye alma, standardizasyon ve uyumlulukla ilgili birçok boşluk vardır ve ülkemizde bugün başlangıç için düğmeye basılsa bunları sağlamak yıllar sürer. Şebeke bağlantısı ile ilgili net soru var ise yanıtlayalım ancak evlerde farklı kurulum, tarlalarda farklı kurulumlar sözkonusu olması sebebi ile sistemi komple anlatmak oldukça uzundur, keza ev ve tarla da kendi içinde birçok farklı özellikte kuruluma bölünmektedir.   


Mesajı Yazan: aybulus
Mesaj Tarihi: 17-Mayıs-2010 Saat 09:25
member_profile.asp?PF=1&FID=6 -


Mesajı Yazan: lasnaturas
Mesaj Tarihi: 19-Mayıs-2010 Saat 22:58
aybulus, bahsettiğin konuda dünyada yapılmış örnekler mevcut. daha ziyade on-grid sistemlerde tercih edilen bir yöntem, buna göre araştırırsan daha kolay bulursun. roof top integrated asi system olarak bi ara.


Mesajı Yazan: 3phase
Mesaj Tarihi: 21-Mayıs-2010 Saat 09:19
lasnatrus,
smartgrid-distributed generation üzerine bir tez çalışmam var. ayrıca ankara elektrik dağıtım firmasında mühendisim. yakın gelecek derken tabi ki çok yakın değil, en az bir 10 yıl alacağını düşünmekteyim.
 
sormak istediğim soruyu şu şekilde özetleyim:
 
evimde bir güneş santrali oluşturuyorum, günlük ihtiyaçlarımı karşılamak amacı ile. Aynı zamanda dağıtım sistemi ile çalışacak bir bağlantıya da sahibim.
Güç talebimin yüksek olduğu zamanlar şebekeden besleneceğim, talebim olmadığı zaman ters yönlü sayaç ile (Smart Meter) şebekeye güç aktaracağım.
 
LV / MV bir sistem sistemde bu yazdığım sistem üzerine bir denemeniz veya hazırlığınız var mıdır?
 


Mesajı Yazan: nuri
Mesaj Tarihi: 25-Mayıs-2010 Saat 21:27
Merhaba Arkadaşlar,
Benim sormak istediğim soru
Bir güneş enerjisi panelinin ,örneğin 180 W, ürettiğini okuyoruz ama bu hangi şartlar altında yada örneğin biz bu paneli antalya ilinde kullanıcaz.Bu güç değerini güneşin olduğu her an verebilir? Eğer verebilirse örnek verebileceğiniz türkiyede herhangi bir yer varmı?
İkinci sorum ise okuduğum kaynakların doğrultusunda nemin, yüksekliğin ve güneş ışınım değerlerinin paneli nasıl etkilediğidir?


Mesajı Yazan: lasnaturas
Mesaj Tarihi: 17-Haziran-2010 Saat 10:49
nuri arkadasım
180W bir güneş paneli 5.8A civarı akım basar. Güneşe doğru sabitlenmiş bir panelde ampermetre ile  5.8A gördüğün anda 31-34V kapalı devre voltajı ile 180W güç bastığını ölçeriz. daha düşük akımlar görüyorsan ya panel açısı yanlıştır, ya hava bulutludur, panel yüzeyi kirlidir veya akşam vakti bakıyorsundur.
Bölgelere gelince, antalyanın güneşlenmesi sinopa göre mutlaka daha fazla ama bu sadece panel seçiminde bir miktar avantaj sağlar. sinopta 180w panel kullanarak çalıştırdığın sistemi antalyada 150W panel ile çalıştırırsın. Antalyadaki, panelin ve akünün aşırı ısınması da verim kaybı yapar bunları göz önüne almalısın. Nemin üretim açısından kısa vadede bir önemi yok. Çok büyük sistenmlerde korozif faktörler değerlendirilebilir. yüksekliğin havanın açık veya bulutlu olmasıyla ilgili etkisi olabilir, panel sıcaklığı yüksekte az olması ile verim bir miktar artar.
selamlar


Mesajı Yazan: ekilic
Mesaj Tarihi: 28-Temmuz-2010 Saat 15:43

Merhaba,

Güneş enerjisi ile elektrik üretimi konusunu yakın zamanda öğrenmeye başladım. İnternet üzerinde yaptığım araştırmalarda kurumsal yaklaşıma sahip az sayıda firma olduğunu gördüm, bunlardan biri de Depar Solar. En çok fikir sahibi olmamı sağlayan ise sitedeki paket bazlı fiyatlar. Oradan edindiğim bilgilerden çıkardığım sonuç, yanılıyor olabilirim, ısıtıcı ve klima kullanmayan bir ev için 3-5 kW üretimin yeterli olabileceği. (Cihaz listesi: A sınıfı buzdolabı ile çamaşır ve bulaşık makinesi, 1 plazma TV, 1 70 ekran TV, 2 uydu alıcı, 8 enerji tasarruflu ampul, haftada 1-2 saat çalışan ütü ve elektirkli süpürge, dizüstü ve telefon şarjları). Elektrik faturası ortalama 80 TL oluyor. Bu sistemi  Ankara'da öğleden sonra güneş gören bir apartman dairesinin balkonunda uygulama olanağı var mı? Varsa maliyet-etkin olur mu?


Mesajı Yazan: alix
Mesaj Tarihi: 09-Ağustos-2010 Saat 14:59
merhabalar ben birşey soracaktım aydın da bahçe evinde buzdolabı tv ve aydınlatma amaçlı güneş enerjisinden elektrik üretiminin maliyeti ne olur yardımcı olabilirmisiniz


Mesajı Yazan: lasnaturas
Mesaj Tarihi: 12-Ağustos-2010 Saat 14:35
Sevgili alix
sormuş olduğun sistem buzdolabının büyüklüğüne göre değişir ancak ortalama soruyorsan tv buzdolabı ve naydınlatma setleri 2000-3000 dolar arasında bir maliyete kuruluyor. sadece tv ve aydınlatma olanlarda günde  3 saatlik olan 750 TL 6 saatlik olan 1350TL, 10 saatlik olan da 2000 TL komple set fiyatları.


Mesajı Yazan: alix
Mesaj Tarihi: 14-Ağustos-2010 Saat 09:52
sayın lasnaturas ilginize öncelikle teşekkür ederim. böyle bir sistemi kurmak için herhangi bir prosedur gerekiyormu? sizinle nasıl irtibata geçebilirim ayrıca anlaşırsak montajı ne kadar sürede gerçekleşir çok teşekkürler.


Mesajı Yazan: oguzhanfb448
Mesaj Tarihi: 28-Aralık-2010 Saat 20:17
İyi Günler..
Ben Sivas' ta yaşıyorum ve güneş enerjisinden elektrik üretimini kullanmak istiyorum.Evim dublex ve bir tarafı güneye bakıyor.. Çatısı 10 metre karelik bir alan.. Ben bu alana bu sistemi kurdurmak istiyorum ve günlük hayatta kullanmam gereken enerjiyi karşılamak istiyorum.. Bu mümkün mü ve bana maliyeti ne olacak bilgi verebilir misiz ? Şimdiden teşekkür ederim..


-Sistemin kurulacağı bölge/şehir bilgileri     (Sivas/MERKEZ)
- Çalıştırılmak istenen elektrikli aletler/cihazlar nelerdir?     (Öğretmenim ve İş Saatlerim 08:00 - 15:00/16:00 arası bu saatler dışında normal bir insanın günlük hayatta kullanacağı elektrikli aletler/cihazlar (Tv,Süpürge,Bilgisayar.. vb))
- Bu cihazların günlük kullanım süreleri nelerdir?   (6-7 saat)
- Sadece aydınlatma için ise alan/sokak/bahçe/iç mimari aydınlatması olarak belirtiniz.
- Kaç gün güneşsiz hava otonomisi istenmektedir?     (Sivas, kışları güneşsiz bir şehirdir.Özellikle bu sistemi yazın kullanmak istiyorum.Eğer imkan varsa kışında yettiği kadar kullanmak isterim.)
- Arazi yahut kurulacak çatı bilgisi    (Yaklaşık 10 metre karelik bir çatı)
- Güneş Takibi talep ediliyor mu?       
- Kurulum talep ediliyor mu?   (Evet)


Mesajı Yazan: lasnaturas
Mesaj Tarihi: 13-Ocak-2011 Saat 09:07
cevap maliyet bölümünde verilmiştir.


Mesajı Yazan: bekirkeskin
Mesaj Tarihi: 26-Ocak-2011 Saat 22:04

Rize`de arıcılık yapmaktayım. 3 tane tasaruflu ampul 1 tane 37 ekran televizyon kullanılabilecek şekildeki enerji paneli fiyatı ne kadar olur?

- Sistemin kurulacağı bölge/şehir bilgileri(Rize/Hemşin)

- Çalıştırılmak istenen elektrikli aletler/cihazlar nelerdir?(3 tasaruflu ampul 1 adet 37 ekran televizyon)

- Bu cihazların günlük kullanım süreleri nelerdir?(8 saat)

- Sadece aydınlatma için ise alan/sokak/bahçe/iç mimari aydınlatması olarak belirtiniz.

- Kaç gün güneşsiz hava otonomisi istenmektedir?(bölge sürekli yağış alan bir iklime sahiptir)

- Arazi yahut kurulacak çatı bilgisi(portetif)seyyar

- Güneş Takibi talep ediliyor mu?

- Kurulum talep ediliyor mu? (evet- bir elektrik teknisyeninin şema üstünde montaj yapma şansı var mıdır )Mesajı Yazan: lasnaturas
Mesaj Tarihi: 28-Ocak-2011 Saat 23:00
bekirkeskin rize bölgesi kuzeyde olduğu için sistem biraz daha büyük olması gerekiyor. 3 ampul ve 1 37 ekran TV günde 8er saat çalıştıran sistem ortalama 1500-1700 dolar + KDV rakama malolur. sistem montaj yapılmış halde gönderilebilir sadece panelleri doğru açılarda sabitlersiniz. isterseniz şema ya da teknik eleman gönderilebilir. minimum 200W panel ve 300Ah akü yaz kış çalışması için gereklidir. sadece yazın kullanılacak ise biraz daha azı yeter.


Mesajı Yazan: aaali
Mesaj Tarihi: 11-Mart-2011 Saat 22:58
ben antalya sınırın yaşıyorum sadece ısınma amaçlı güneş enerji sistemleri varmı  maliyet konusunda bilgilendirmenizi rica ediyorum selamlar. 
mailto:aali_ozmutlu_15@hotmail.com - aali_ozmutlu_15@hotmail.com


Mesajı Yazan: sinemis
Mesaj Tarihi: 11-Mart-2011 Saat 23:03
aaali ısınma amaçlı olanlar genelde su ısıtan güneş enerji sistemleri. Onlarda da ısınma sistemine destek olarak yapılıyor tamamen güneşten ısınma olmuyor. fotovoltaiklerle ısınmak teknik olarak mümkün ama fiyatlar astronomik olacağı için fizibil değil.


Mesajı Yazan: fakir
Mesaj Tarihi: 15-Mart-2011 Saat 13:43
mrblar lasnaturas ben öğrenciyim dönem ödevi olarka güneş enerjisi ile elektirk üretimi konulu bir çalışma yapmamız istendi.Yapacağımız çalışma enerji paneli akü ve inverter ile sadece 1 tane 220 v lambayı yakmak süre önemli değil 10 dk olabilir 20 dk da


Mesajı Yazan: lasnaturas
Mesaj Tarihi: 15-Mart-2011 Saat 15:00

merhaba fakir, 220V küçük bir lamba yakmak için aşağıdaki sistem parçaları basit olarak işini görecektir. bunları telefonla arayarak fiyatını öğrenip sipariş edebilirsin.

1- 12V 10Watt Güneş Paneli
2- 12V 12Ah Solar Akü
3- ŞArj Kontrol Cihazı 3A
4- 12-220 inverter 200W
5- 220V lamba ve duy


Mesajı Yazan: Manstein
Mesaj Tarihi: 04-Nisan-2011 Saat 11:18
Arkadaşlar bu konuda yardımınıza ihtiyacım var.

Antalya evimiz olan sitede mütehait - tedaş ve yapı denetim arasındaki büyük problemler nedeniyle sitede 11 aydır elektrik alamıyoruz. 21.ci yüzyul türkiyesinde gerçekten üzücü bir durum. Sonuç olarak güneş paneli almaya karar verdik. Eğer bilginiz dahilinde ise şu sorulara cevap verirseniz memnun olurum.

- Güneş paneli kapalı havalarda ve kış mevsimindede enerji sağlayabiliyormu? Sağlıyorsa performans kaybı ne kadar oluyor?
- Güneş panelinin çalışması için şebekeye bağlı olmamıza gerek varmı?
- 2 adet lamba (8w) günde 6 saat , 1 adet 37 ekran tv (75w) günde 6 saat , 1 adet laptop (100w) günde 5 saat , mini buzdolabı (48w) 24 saat . (wattlar saat başı )
Bunları çalıtşırabilecek sistem için neler gerekli ve toplam ne kadara mal olur? Önereceğiniz en ideal ve ucuz firmalar hangileridir?
-Balkona sığarmı? Çatıya koysak güç kaybı yaşarmıyız?
-Önerileriniz ve vereceğiniz bilgiler nelerdir.
Saygılarımla .


Mesajı Yazan: lasnaturas
Mesaj Tarihi: 05-Nisan-2011 Saat 20:33
merhaba manstein,
belirttiğin cihazlar için yeterli olacak bir sistem için ortalama maliyeti 5000tl civarında olan paket sistemler var. http://www.deparsolar.com - www.deparsolar.com menüden ürünler bölümündeki ev sistemlerini inceleyebilirsin. çatıya montaj yapılabilir güç kaybı olmaz balkonun yeterli olacağını sanmıyorum. depar solar olarak kurulan bütün sistemlerde yaz kış 3 gün güneşsiz hava otonomisi olan sistemler standarttır. daha uzun süre güneşsiz havada alışsın dersen maliet biraz artar. bu sistemler şebekeden bağımsız olarak çalışır, talebe göre şebeke kesildiği zaman devreye girecek şekilde ayarlanabilir.
selamlar


Mesajı Yazan: frankenstein
Mesaj Tarihi: 05-Temmuz-2012 Saat 02:16
meraba bu işle ugraşıyorum antalyada oturmaktayım. mümkünse bayilik istiyorum. sizin bu işte daha deneyimli oldugunuz gördüm. ben genellikle aydınlatma amaçlı sadece 12 volt dc le çalışan sistemler yapıyorum. ampülerimiz powerled ampüldür kendimiz imalat ediyoruz. sizden istegim beraber daha iyi işler yapmak.çünkü sizinde bildiginiz gibi piyasa gerçekten çok bozuk en çokta akülerde sorun yaşadım. hayırlı işler kolay gelsin saygılarımla.


Mesajı Yazan: sabahgunesi
Mesaj Tarihi: 16-Temmuz-2012 Saat 19:33
sevgili lasnaturas
ben karavanım için güneş paneli yaptırmak istiyorum ancak araştırmalarım sonucu 12 v ve 24 v enerji üreten panellerin mevcut olduğunu gördüm, 24 voltluk paneller daha fazla güç üretiyorlar gibi bir izlenimim oldu
acaba bu konuda bilgilendirebilirmisiniz
12 volt panelmi 24 volt panelmi tercih etmeliyim
küçük alanda maksimum  verim için ( 200 cm x 150 cm alanım mevcut karavan üzerinde )
ancak kulanımım 12 volt üzerinden olacak diye düşünüyorum  24 = 220  voltluk invertörler varmıdır
 24 voltluk aküler daha fazla enerji depolayabilirlermi
 


Mesajı Yazan: Esnaf
Mesaj Tarihi: 07-Ağustos-2012 Saat 01:41
Merhaba6 katlı 12 daireli bir apartmanız
güneş enerjisinden bahçe aydınlatması bahçe sulaması .apartman giriş aydınlatması dan yararlanabiir miyiz ve maliyeti ne kadar olurSayfayı Yazdır | Pencereyi Kapat

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.06 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide - http://www.webwizguide.info