Hidroelektrik Santraller
CEBRİ BORU

 

 

 

 

 

 

 

Hidroelektrik santral inşaasında en önemli konuların başında cebri boru kurulumu gelmektedir. Sistemdeki motor/itici güç, yani hareketi sağlayacak momentum bu boru sayesinde oluşmaktadır. Borudaki açıların performansı azaltacağı gerçeğini unutmadan dizayn gerçekleştirilmeli ve kötü inşa edilmiş bir cebri borunun tüm sistemi tehlikeye atabileceği veya genel verimliliği düşüreceği gözardı edilmemelidir.

Cebri Boru Tipleri ve Basınç Değerleri

Esas itibarı ile belirli güç ve basınç değerlerine karşı dayanıklılık gösterecek her türlü boru tipi cebri boru olarak kullanılabilir. Mini ve Mikro türbinlerde en yaygın kullanılan borular PVC ve PE/HDPE borulardır. Sistemler büyüdükçe bu boru tipleri yerini demir/çelik veyahut beton borulara bırakır.

Cebri boru basınç değerini oluştururken boru içerisindeki statik su basıncının %40 fazlasının her zaman için mevcut olması sistemi daha güvenli yapar. Örneğin 200 fit dinamik düşüde 87psi (pound square inch) statik basınç bulunur. Bu değerin %40 fazlası olan 122psi değerine dayanıklı olan bir boru tipi bu kurulumda güvenli olarak sınıflandırılır.

Cebri Boru Kayıpları

Cebri boru seçimi yaparken genel sistem verimliliği göz önünde bulundurulduğunda aluminyum, çelik ve PE borular nispeten yüksek sürtünme kayıplarına sahiptirler ve bu kaybın tasarım aşamasında iyi hesaplanması gerekir. Aynen kablo çeşitlerinde olduğu gibi, cebri borularda da akan suyun boru duvarında bulunan pürüzlere bağlı olarak farklı dirençlerle karşılaşacağını unutmayalım. Yine kablo örneğinden yola çıkarak, borumuzun çapı da yine akan suyun miktarı ve oluşacak sürtünme direnci ile doğru orantılıdır. Yüksek basıncın oluşabileceği yüksek düşülü inşaatlar için yine de çelik cebri boru tek tercih şansınız olabilir.

Boru sürtünme kayıpları için mutlaka uzman yardımı almalısınız. Tipik mikro hidro türbin borusu olarak PVC kullanımı için aşağıdaki tablodan faydalanabilirsiniz.

Debi Boru Çapı Düşü
0,5lt/sn 1 inç 100m statik düşü veya fazlası
1,0lt/sn 1.25 inç 70m statik düşü veya fazlası
1,5lt/sn 1.5 inç 60m statik düşü veya fazlası
3lt/sn 2 inç Düşü farketmez
5lt/sn 2.5 inç Düşü farketmez
7lt/sn 3 inç Düşü farketmez
12lt/sn 4 inç Düşü farketmez
20lt/sn 5 inç Düşü farketmez
30lt/sn 6 inç Düşü farketmez

 

 

 

 

 

 

 

Belirtilen rakamlar yaklaşık tahminlerdir. Boru çapı konusunda takılmanız halinde bir kademe büyük tercih etmeniz faydanıza olacaktır ve bu tercih sistem performansınızı artırır. Aynı durum boru hattı uzunluğu için de geçerlidir. Daha uzun boru hattı hidroelektrik sisteminizde daha büyük güç anlamını taşır.

 

 

DEPAR SOLAR GROUP
Adres: Anadolu Blv.145.sk.10/33-47-48 Macunkoy 06370 Ankara Turkey TEL: +90.312.3977236 E-posta: info@deparsolar.com
Ziyaretçiler - Bugün: Toplam:
© 2015 DEPAR SOLAR GROUP - Tüm Hakları Saklıdır. | 2H Yazılım