Faydalı Bilgiler
Perovskite Solar Cell Güneş Hücreleri
Perovskite güneş hücreleri organometal halojenürler olarak adlandırabileceğimiz bir temele dayanan ve yükselen verimlilik trendi yakalanan bir fotovoltaik teknolojisidir
Perovskit güneş hücreleri boya-duyarlı güneş hücrelerini esas almaktadır.2009 yılında ilk ulaşılan buldulara göre sıvı bazlı bir boya duyarlı güneş pili yapısında metilamonyum kurşun halojenür perovskitin nanokristal TiO2 yüzeyinde emilimi sağlanarak %3-4 güç çevrim verimliliğine sahip bir fotonik akım ürettiği keşfedilmiştir.
Perovskite kaplama koşullarının optimize edilmesi sonrası 2 yıl sonra güç çevrim verimliliği (PCE) iki katına çıkarıldı. Ancak sıvı bazlı perovskite güneş pili sıvı elektrolit içerisinde ani çözünme özelliği sebebi ile daha az tercih edilen bir Ar-Ge konusu olarak belirli bir süre üzerinde pek ilgilenilmeyen bir konu olarak kaldı. Uzun süren istikrarlı çalışmalar sonrası 2012 yılı itibarı ile perovskite sıvı elektrolit üzerine yapılan çalışmalar ile 2 yıl içerisinde %18lere ulaşan bir verimlilik seviyesine ulaşıldı.
2015 yılı itibarı ile %20 seviyesine ulaşan verimlilik ile gerçekçi ve ucuz organometal halojenür Perovskite malzemelerin kullanımı ile beklenen perovskite güneş hücreler umut vadeden fotovoltaik teknolojilerden biri olarak öne çıkmaktadır.


 
 
 

DEPAR SOLAR GROUP
Adres: Anadolu Blv.145.sk.10/33-47-48 Macunkoy 06370 Ankara Turkey TEL: +90.312.3977236 E-posta: info@deparsolar.com
Ziyaretçiler - Bugün: Toplam:
© 2015 DEPAR SOLAR GROUP - Tüm Hakları Saklıdır. | 2H Yazılım